skip to Main Content

Belgelendirmede Akreditasyonun Önemi

Akreditasyon kelimesi; Fransızca accrediter “inandırıcı kılmak” fiilinden alıntıdır. Belgelendirme faaliyeti yapan kurumlar tarafından ilgili akreditasyon kurumlarınca yapılan denetimler sonucunda belgelendirme şirketleri yaptığı faaliyetleri birnevi tescil etmektedir. Bu tescil sonucunda akrediteli belgelendirme yapabilmekte böylelikle belge alan firmalar uluslararası alanda faaliyetlerini tescil etmektedir.

Bu süreci önemsemeyerek sadece belgelendirme şirketi kurup sonrasında internette verdiği reklamlar ile iş alan birçok kurum bulunmaktadır. Belgelendirme talep eden şirketler maalesef bu kurumların internette verdiği ucuz belgelendirme reklamlarına aldanarak akreditasyonu olmayan kurumlardan hiçbir geçerliliği olmayan sadece kağıt parçası almaktadır. Bazıları verdiği reklamlarda akreditasyonu belgelendirmeden bahsederek müşterileri kandırmaktadır hatta. Firmaların bu anlamda yapacağı ilk iş eğer bir belgelendirme talep ediyorlarsa bu kurumların akreditasyon belgesini talep etmeleridir.

Eğerki aldığınız belge aşama aşama IAF – International Accreditation Forum kurumuna aşağıdaki şekilde ulaşıyorsa belgeniz akrediteli demektir.

Back To Top